چهار شنبه, ۲۴ فروردین,۱۴۰۱

بمب آرامش با گل سرخ

گل سرخ دارای سابقه طولانی و رنگارنگ است.

در طبیعت،این گل زیبا تا ۱۵۰ گونه در سراسر نیمکره شمالی، از آلاسکا تا مکزیک و از جمله شمال آفریقا گسترش یافته است.

کشت باغ گل سرخ از پنج هزار سال پیش، در چین شروع و در طول دوره رومیان، در شرق میانه رشد و گسترش داده شده است. از آنها به عنوان شیرینی در جشن، برای مقاصد دارویی و به عنوان یک عطر استفاده می‌شد. اشراف روم باغ عمومی گل سرخ را در جنوب رم تاسیس کردند. گل سرخ خواص ضد افسردگی،ضد عفونی کننده،ضد ویروسی،ضد باکتری و داروی مقوی غرایز جنسی دارد.

این گل علاوه بر اینکه سمبل عشق، زیبایی،جنگ و سیاست بوده، خواص بسیاری نیز دارد.گل سرخ با توجه به شواهد فسیلی، ۳۵ میلیون سال قدمت دارد.

گل سرخ و برخی از خواص درمانی افزایش اعتماد به نفس و قدرت ذهنی در مبارزه با افسردگی موثر است. گل سرخ اضطراب و استرس را کاهش داده و با افسردگی مبارزه می کند. به عنوان یک داروی ضد افسردگی،بیماران مبتلا به افسردگی حاد یا کسانی که تحت توانبخشی هستند، به طور منظم دز معمول از اسانس گل سرخ را استفاده کرده و اثرات مثبت را مشاهده می‌کنند.

جایگزینی مناسب برای چای سیاه و قهوه
گل سرخ به تنظیم سطح اسید در معده و خون کمک کرده و در نتیجه شما را از مشکلات مانند اسیدیته و اسیدوز امن نگه می‌دارد.این عمل صفرا نیز در هضم غذا کمک می کند. بهبود هضم غذا می تواند شانس یبوست،اسهال،سندرم روده تحریک پذیر و شرایط حتی جدی تر مانند سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.همچنین گل سرخ از ایجاد زخم معده ناشی از تولید و ترشح بیش از حد اسید،جلوگیری می‌کند.

اسید بیش از حد می تواند به سوزش سر دل،سوء هاضمه،ایجاد گاز در روده و نفخ منجر شود. نوشیدن یک فنجان چای گل سرخ به عنوان جایگزین نوشابه یا قهوه شیرین به کنترل وزن در دراز مدت کمک می‌کند. نوشیدن یک فنجان چای گل سرخ بین وعده های غذایی،گرسنگی را کاهش داده و در نتیجه در کاهش وزن موثر خواهد بود.

از آنجا که چای گل سرخ بدون کافئین است،می‌توانید در هر زمان از روز بدون آنکه نگران اثرات منفی نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و یا چای سیاه باشید، مصرف کنید.

گل سرخ و بهداشت پوست
گل سرخ باعث می شود جای زخم، علائم جوش، آکنه و آبله بر روی پوست به سرعت محو شود. همچنبن به محو علائم کشیدگی پوست،جای زخم جراحی و ترک چربی مرتبط با دوران بارداری و زایمان کمک می‌کند. بسیاری از این خواص به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی گل سرخ است.

روغن های طبیعی موجود در گل سرخ به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند.این گیاه به ویژه برای افراد با پوست حساس بسیار مفید است زیرا قند موجود در گلبرگ های آن حس تسکین دهنده و آرامش دهنده در فرد ایجاد می‌کند.روغن گل سرخ به کاهش نقاط متورم یا خارش در پوست شما کمک کند.خواص آرام‌ بخشی گل سرخ در کاهش اثرات اگزما موثر است.در واقع، گلبرگ گل سرخ یک جزء اصلی در طب آیورودا به عنوان سم زدایی و آرامش بخشی است.

ثبت نظر